Gyurcsány és egyenes beszéd… Máriám, ne hagyj el!
A szemkilövető habzóborász ezúttal hazafiságáról vallott.
A Petőfi Zenei Tanács visszahozza az „aczéli TTT” időszakát? Vajon jobb lenne egy „Árnyék Petőfi Zenei Tanácsot” is létrehozni? Erős szóváltás volt az ÖT-ben.
Újfent megnéztük az ATV ÖT című közéleti műsorát, ahol ezúttal is volt miből csemegézni. Szó esett Putyinról, Dobrev Klára londoni útjáról, a Parlament konyhájának árairól, illetve a frissen megalakult Petőfi Zenei Tanácsról is.
Czeglédi Zoltán szerint „az előválasztás egyik legfontosabb tanulsága az volt, hogy naponta kellett mindenkinek eltakarnia a szemét és befognia a fülét, aki meglátta vagy meghallotta Márki-Zay Pétert. Iszonyatosan komolytalan dolgokat csinált, (...) és nagyon sokat rongált az ellenzék helyzetén.” Czeglédi szerint ennek az antitézisét próbálja megépíteni a DK, amihez megvan a története is, „hiszen az előválasztáson az egyébként mindenki által kompetensnek gondolt Dobrev Klárát győzték le azzal, hogy inkább jöjjenek a kiábrándult fideszeseket megszólítani képes jobboldaliak által támogatott Márki-Zayok”.
Mindennek fényében Czeglédi kijelenti, hogy szerinte Dobrev Klára londoni látogatása az ellenzéknek szólt.
Dévényi kifejti: ő szintén megnézte Dobrev Klára bejelentkezését Londonból.
„Azt éreztem, egész elfogadható a figura, csak egy súlyos baja van: hogy Gyurcsány Ferenc a férje”
– jegyezte meg a műsorvezető.
Hont András szerint pedig a DK hiába alakít árnyékkormányt, ír programok, utazik tárgyalni vagy ad víziót, hiszen, amikor Gyurcsány Ferenc megjelenik, akkor minderre a törekvésre felkerül egy bohóc sipka.
Czeglédi a Párbeszédet sem kímélte az adásban. Elárulta, hogy kitalált egy új szót: a „párbeszédizmust”, amelynek jelentését aztán ki is fejtette beszélgetőpartnereinek.
„A Párbeszéd arra jött rá 2010 után, hogy hagyományos értelemben vett pártokra nincs szükség ahhoz, hogy a párt káderei jó fizetéshez jussanak”
– mondta.
Dévényi felsorolta a Petőfi Zenei Tanács tagjait, majd hozzátette: „ez elsőre úgy hangozhat, mint egy kiöregedett fiúbandának a nosztalgiakoncertjére való összeállás.”
Hont András szerint azon túl, hogy „roppant muris” a névválasztás, örül neki, hogy Demeter Szilárd valóban hozzáértő emberekkel töltötte fel a tanácsot, és nem a Kárpátia, az Ismerős Arcok zenészeivel, vagy Kis Grofóval.
Vona Gábor szerint minden autoriter hajlamú rezsimenk van egy ütemterve, hogy mikor mit foglal el – politikai hatalom, államigazgatás, média, majd a kultúra. „Ez a kultúrkampf része. De ez a legcsúszósabb talaj. A hatalom akkor kezd tragikomikussá válni, amikor a kultúrával próbál babrálni. A kultúrát nehéz irányítani” – fejtette ki Vona, majd hozzátette:
„Az egésznek egy ilyen boomer-feelingje van.”
Konok Péter szerint az ellenzék mindenből szekértábor politikát csinál, de „itt most a kormány csinál egy jól fizetett gittegyletet”. A történész szerint a jobbik eset az, ha ezek az emberek „nem csinálnak semmit, csak teázgatnak, a rosszabb eset pedig az, hogy az »aczéli TTT« jön elő újra”. Ezen aztán a résztvevők össze is vesztek. Hont szerint például Sziámi sosem fog aczéli módon működni, Konok véleménye viszont az, hogy bárkit domesztikálhat a hatalom.
Az adás végén Vona Gábor próbálta oldani a hangulatot azzal, hogy szerinte az lenne a megoldás, ha megalakulna az „Árnyék Petőfi Zenei Tanács”.
Nyitókép: Öt